návykyzaměstnání

Ach ten psací stůl…

 

Když se zamyslím nad tím, jak by měl vypadat správně uklizený pracovní stůl, vybaví se mi scéna z jednoho dílu Básníků, kdy Štěpán Šafránek seděl na přednášce věnované různým sektorům na psacím stole. Kyselé okurky patří do sektoru E2. Nebo tak nějak to bylo… určitě si vzpomínáte. 🙂

Na můj pracovní stůl by se okurky nevešly. Nevešlo by se tam snad už ani ň. Než jsem nastoupila na mateřskou, chodila jsem, jako většina lidí, do práce. Jsem učitelka a používání psacího stolu tak bylo nezbytné. Můj stůl ve třídě byl trochu zvětšená žákovská lavice se čtyřmi šuplíky a poličkou. Moc věcí se tam nevešlo a já měla parádní výmluvu, proč mám všude hromady papírů, razítek, pastelek.

Objev!

Jednoho dne jsem v kabinetu našla stůl. Opuštěný, starý, s osmi šuplíky a asi o třetinu větší, než jsem měla doposud. To byl sen! Poprosila jsem kolegyni o pomoc a ihned ho přestěhovaly na své nové místo. Byla jsem nadšená. Teď už budu mít dost místa a všechno bude hezky uklizené a srovnané.

Když to uviděla zástupkyně ředitele, první co řekla: „Evo! To ani náhodou! Hned ten stůl vrať!“ Je to zkušená žena a přesně věděla, co bude následovat. A měla pravdu. Větší stůl, víc místa, víc bordelu. A netrvalo mi to ani tak dlouho. Ach jo, už zase.

Poslední rok mého působení ve škole u mě začala paní zástupkyně učit dvakrát týdně prvouku. Ajaj, budu muset uklízet. To bylo první, co mi proletělo hlavou, když jsem viděla nové rozvrhy. Než abych poslouchala, jaký tam mám bordel, radši jsem si ten stůl opravdu uklidila. Sice až než měla přijít a někdy jen hodně povrchově, i tak to ale byl obrovský posun.

Co tedy s tím?

Někdy stačí ve svém okolí změnit jednu malou okolnost a věci se dají samy do pohybu. Zkuste zapátrat, jestli nenajdete něco, co by vám mohlo pomoct.

Co tedy dělat, abyste udrželi stůl čistý a uklizený?

Základem je:

  1. Když dokončíte práci, všechny věci (dokumenty, složky, děrovačku…) vraťte HNED na své místo.
  2. Neodcházejte domů, dokud nedáte stůl do pořádku.

Pracovní stůl je celkem malý prostor. Co teprve kuchyně, pokoj, celá domácnost? To je teprve výzva! A ještě větší výzva, než jen prostor uklidit, je pořádek udržet. To s sebou totiž nese i změnu dosavadních návyků. Celé problematice se věnuji v e-booku „Máme uklizeno – změnou návyků k čistému domovu“.

A jestli je celá domácnost zatím příliš velké sousto, co začít s šatníkem? E-book je navíc volně ke stažení. 🙂 TADY