domácnost

9 tipů pro stěhování v pohodě

 

Už jste se někdy stěhovali? Lepší vyhořet, než se stěhovat?

Já se za svůj dosavadní život stěhovala 15x! Je to hodně? Možná jo. Upřímně, chvilkama jsem ani neměla pocit, že mám někde domov. Neustále v pohybu. Za svůj dospělý život jsem se stěhovala 12x, vše jsem stihla do 30. Vystřídala jsem snad všechny možnosti a kromě stanu, srubu a jurty (bohužel) jsem bydlela snad všude. Vzala jsem to z Aše přes Plzeň, Podkrkonoší a Prahu. Zakotvila jsem nedaleko Řevnic, kde žiji již šestým rokem.

Postupně jsem proces stěhování vypilovala téměř k dokonalosti a stala se z toho rutina. Nejrychleji jsem se dokázala sbalit během jednoho večera, kdy mi pan, který mi měl věci odvést, řekl v podvečer, že může jedině druhý den. Bylo to rychlý.

I přes to, že jsem v stěhování získala určitou praxi, nejlepší a nejúžasnější bylo to poslední. Měla jsem totiž doma stěhováka! A protože je to profesionál, mám pro vás několik tipů, jak se přestěhovat s co největší lehkostí.

9 tipů pro snadnější stěhování

 1. Dopřejte si čas. Obzvláště, pokud máte hodně věcí. Nesnažte se urvat vše v jednom dni.
 2. Vše, co se dá rozbít, zabalte do papíru, ideální jsou letáky obchodních řetězců. Příbory smotejte gumičkou, rozbalené potraviny typu mouka, cukr atd. zabalte do strečové fólie, nic se vám cestou nevysype.
 3. Sežeňte si krabice. A to ne ledajaké. Musí být větší, zavírací a pevné. Ideální je 5vrstvá lepenková krabice. Můžete si je koupit u stěhovací firmy, některé je za poplatek pronajmou nebo nakoupit např. na www.obalykredo.cz. Poslouží ale i banánovky, jestli je ale někde seženete, obchody už je moc dávat nechtějí, i když je potom lisují. Nechápu. Krabice např. z IKEI moc nedoporučuji. Nejsou dostatečně pevné pro přenášení a snadno se zničí.
 4. Krabice nepřeplňujte. Nesnažte se do jedné krabice nacpat víc věcí, než se tam vejde. Krabice musejí jít zavřít a zalepit lepicí páskou, aby se daly dobře přenášet a stohovat na sebe.
 5. Pozor na váhu. Při balení myslete na to, že krabice se samy neodnesou. Pokud si nenajmete stěhovací firmu, pravděpodobně to padne na vaše bedra. Takže necpěte krabici až po okraj jenom knihami nebo papíry. Radši ji naplňte jen do poloviny a zbytek prostoru vyplňte třeba polštáři.
 6. Na každou krabici napište, co je uvnitř a hlavně do které místnosti v novém bytě přijde. Ušetříte si tím spoustu času a nervů při pátrání např. po botách nebo talířích.
 7. Vyhazujte. Ne vše, jen věci, které s sebou do nového domova brát nechcete. Darujte je, prodejte, vyhoďte.
 8. Velké kusy nábytku nechte v celku. Pokud je to jen trochu možné, nábytek nerozebírejte, ale stěhujte v kuse. Vydrží vám déle a ušetříte si hodně práce. Ze skříní vyndejte police a šuplíky. Dveře zajistěte strečovou fólií, aby se neotvíraly. Poličky zabalte strečovkou do jednoho balíku, líp se vám to bude přenášet. Čudlíčky, které drží police, dejte do pytlíčku a přilepte lepicí páskou k policím.
 9. Připravte si KPZ. Věci, které budete potřebovat v den stěhování a druhý den ráno si dejte zvlášť do krabice nebo třeba batohu a viditelně OZNAČTE.

Co by tam nemělo chybět:

 • svačina,
 • příbory – ať si nemusíte půjčovat od sousedů jako já,
 • doklady,
 • nabíječka na mobil,
 • klíče,
 • hygienické potřeby včetně toaletního papíru,
 • pár hrnků, káva a rychlovarka pro vás a pro stěhováky – ocení to.

To je snad vše.

Přeji Vám, aby vše proběhlo hladce a v „novém“ jste nenašli jen novou adresu, ale také domov.