domácnostekologieúklid

Čím doma uklízíte? Samá chemie?

 

Uklízíte doma pravidelně? Myslím tím utírání prachu, mytí koupelny a kuchyně… Jestli ano (a já předpokládám, že to tak je), tak asi používáte čisticí prostředky, které vám s tím pomohou. Já je používám také. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, co tito pomocníci obsahují? Čím utíráme prach a co následně dýcháme, v čem umýváme nádobí, ze kterého jíme, vanu, ve které se koupeme?

Já jsem se vždy snažila volit něco přírodnějšího, ale přiznávám, do hloubky jsem nikdy nešla. Spokojila jsem se s tím, co jsem si přečetla různě na internetu, v některých případech (např. Dedra) na webových stránkách výrobce a uvedenému jsem věřila. Takže když jsem se někde dočetla, že jde o výrobek přírodní, nepochybovala jsem o tom, neověřovala. Takovou už mám povahu. CHYBA. VELKÁ CHYBA.

Až do včerejška. Dostal se mi do rukou Tahák do kapsy (www.mamavize.cz) a e-book Kompletní průvodce netoxickou domácností (www.janalesana.cz) a nestačila jsem se divit!

Divím a zlobím se stále!

Ne na výrobce a propagátory, ale sama na sebe. Jak jsem mohla být tak naivní!?!?! Od včerejška nedělám nic jiného, než že projíždím složení výrobků, které máme doma, a hledám alternativy, kterými nebudu postupně a tiše poškozovat a ohrožovat zdraví všech členů naší domácnosti.

Co je ten největší průser?

Že i když jsou to látky jednoznačně toxické a zdraví poškozující, je jejich používání legální!

Jen namátkou – přípravek na prach – Pronto

Na obalu píší: „Obsahuje 99 % vody a lihu vyrobeného kvašením obilí.“ Fajn, to vypadá dobře, řekli jsme si doma a běžně jsem ho používala a to i za asistence našeho tehdy 2,5letého syna.

ALE

Koukla jsem na složení a látky jsem si vyhledala.

Složení: parfémy, methylisothiazolinone

Parfémy jsou jasné, podle mě zbytečné, ale budiž. A zmíněný methylisothiazolinone:

„Methylisothiazolinone je syntetická látka s konzervačními a biocidními účinky, zabraňuje růsti bakterií. Najdeme ji v drogistickém, kosmetickém, chemickém i stavebním průmyslu. Neboť Methylisothiazolinone patří k jedním z nejsilnějších kontaktních alergenů, má za následek zvýšený výskyt dermatitidy v populaci. Látka byla sice ještě koncem roku 2013 řazena mezi relativně neškodlivé, ovšem po mnoha výzkumech byly přehodnoceny názory na její bezpečnost a v srpnu 2016 Evropská Unie zakázala používání této látky hlavně v bezoplachových přípravcích (krémy, mléka, apod.). Výrobci mají ultimátum do konce února roku 2017 složku vyřadit ze svých produktů a nahradit ji bezpečnější látkou. Methylisothiazolinone způsobuje alergické reakce, opuchlé oči, je extrémně dráždivý k pokožce, neurotoxický a může způsobit infarkt myokardu.“

Zdroj: https://encyklopedie.biooo.cz/vyhledat-slozeni/methylisothiazolinone/?

U těhotných žen může dlouhodobé vystavení této látce způsobovat abnormální vývoj mozku plodu.

COŽE?? To jako vážně??? Tak tohle si my doma vesele dýcháme…

Pronto letí prestem z domu a nahrazuje ho home-made rozprašovač z vody, octa, oleje a éterického oleje. A přitom je to tak snadné!

Tohle byla jenom jedna rychlá ukázka. Schválně se jděte podívat, kolik chemie doma máte. Určitě budete mít něco na nádobí (saponát a písek, něco do myčky), něco na prach, elektroniku, okna, wc, koupelnu, podlahy… možná i na čalounění a koberce, na praní…

A nezapomeňte na sebe! To máte sprcháč, šampón, kondicionér, mýdlo, krém denní, noční, opalovací, pleťová maska, deodorant (abychom nesmrděli), antiperspirant (aby se člověk náhodou nepotil), make-up, laky na vlasy, stíny, rtěnky, laky na nehty… atd. atd. (Taky vidíte pana Lorence z filmu Na samotě u lesa? :D)

Věděli jste, že pokožka vstřebá asi 60 % všeho, co na ni napatláte?

U nás doma většinu z toho nenajdete. Naštěstí. Sebe i děti myji vodou, na vlasy používám metodu no-poo, téměř se nelíčím. Umělé vůně mi vadí. I tak je toho ale hodně.

Dá se s tím vůbec něco dělat, nebo se s tím člověk musí smířit, protože to je daň civilizaci a takhle se to prostě dělá?

Řešení je vždycky

Najít přírodní (ale opravdu přírodní) prostředky. (Úžasné přírodní prostředky pro osobní hygienu najdete třeba na vonimprirodou.cz.) Hledejte. Čtěte etikety a zajímejte se o to, co výrobky obsahují. Nabídka je stále širší, takže je z čeho vybírat a cenově to velký rozdíl také není, v mnoha případech vůbec žádný.

V následujících několika článcích vám přinesu informace o tom, jak je to se složením nejčastěji používaných čisticích prostředků (musim do obchodu nafotit etikety :D) a jaké jsou jiné možnosti. Takové, které nebudou nikomu a ničemu škodit.

Když mi  napíšete (eva@evapetruzalkova.cz), jak a jestli vůbec tyhle otázky řešíte vy, dáte tipy na konkrétní prostředky, nebo jen budete chtít vědět, jak je to se složením konkrétního výrobku, budu moc ráda. Takže pište.

A co můžete dělat do té doby? Zatím si stáhněte e-book Vyhrajte boj s přeplněným šatníkem a mějte konečně co na sebe a trošku to doma provětrejte.

Eva