domácnostnávykyúklid

Když on mi s ničím nepomůže…

 

Budu teď mluvit primárně k ženám, platí to ale samozřejmě i opačně.

Jdete s kamarádkou na kafe a ona si stěžuje, že je doma na všechno sama a muž jí s ničím nepomůže.

Nabízí se ale otázka: „A řekla sis o pomoc? Třeba ani neví, s čím by ti měl pomoct.“

Tohle je, myslím, jádro pudla. Všechny chceme, abychom doma měly muže, který nám pomůže a domácnost nebude viset jen na nás. Jenže bychom chtěly, aby to udělal sám od sebe, protože nám pomoct chce a abychom se my, hrdé a silné ženy, nemusely doprošovat.

Taky jsem to tak měla. Než jsem pochopila, že to takhle nefunguje a fungovat nebude. Proč? Protože chlap prostě neví, co si myslíme. Asi vás to překvapí, ale neumí číst myšlenky! A náznaky taky nefungují. Jestli něco chcete, prostě si o to řekněte. Natvrdo.
A formulujte přesně.

Další otázkou je, proč si o pomoc neřeknete

Nechcete obtěžovat? Přece váš muž není debil a ví, že pomoct potřebujete?

Anebo si to uděláte radši sama, protože ostatní to stejně udělají blbě? Častá věta mojí maminky, kterou jsem na část svého života vzala za svou (a za kterou jí tedy neděkuji) „Jestli to chci mít pořádně, musím si to udělat sama.“ Opravdu to tak je? Taky máte tuhle větu zažranou do mozku? Tak se jí rychle zbavte. To, že někdo dělá věci jinak, neznamená, že je dělá špatně. Jsou tam nedostatky? No a? Zkuste se nad to trochu povznést, uvidíte, že se uleví vám i zbytku domácnosti.

Držte se následujících pár pravidel a sledujte, jak se vám proměňuje život

  1. Potřebujete pomoct? Řekněte si o ni.
  2. Formulujte přesně.Věta: „Chci, abys mi doma pomohl,“ je nic neříkající. To že nebude váš chlap vytvářet bordel, je vlastně taky forma pomoci. (To mi nedávno řekl ten můj. :D)
  3. Když vám partner odsouhlasí pomoc, nechte to na němDůvěřujte mu, že svůj slib splní. To, že to neudělá hned, neznamená, že to neudělá vůbec. A určitě to není idiot, aby nepoznal, kdy má vynést koš. Každý máme hranici trošku jinde (má spolubydlící z dob studií by mohla vyprávět), takže vydržte. Nebo přesně formulujte, co je pro vás ještě v pohodě a co už nerozdýcháte.
  4. Nekontrolujte.
  5. Nekomentujtejiný postup, než je ten váš.
  6. Povzneste se nad mírné nedostatky.
  7. Poděkujte.

Nemusíte být super hyper mega žena a matka, abyste všechno dělala sama. Naučte se delegovat a přesouvat některé činnosti i s odpovědností za ně na ostatní členy domácnosti.
I tohle se hodně lidí musí učittakže se sebou mějte trpělivost a potom si už jenom užívejte času, který jste tím získaly.

Eva

PS: Málem bych zapomněla… už jste si stáhli zdarma e-book Vyhrajte boj s přeplněným šatníkem a mějte konečně co na sebe? Ne? Tak šup šup.