návyky

Musíš víc pít

 

Ano, já vím.

Znám všechny důvody, proč je pití vody důležité, přesto jsem se k tomu nikdy nemohla dokopat. A když už, vydrželo mi to vždy jen tak týden dva. Asi to máme v rodině. Babička pije jen černej čaj, mamce bylo jeden čas divný, že chodí čůrat. Tak málo pila. Mám to stejně. Jenže u mě to bohužel nekončí, stejně špatný zvyk má i můj čtyřletý syn. Respektive měl. Prostě nepil. A když už, vždycky si jen cucnul. Nemohla jsem ho „přinutit“, aby pil normálně.

Až mě jednoho dne napadla spásná myšlenka!

Zabralo to! Prcek denně vypije cca půl litru vody a nemusim to hlídat! A stačilo tak málo!

Tady je to tajemství

Sklenička, brčko a gumička.

 • Gumičkou jsem mu na sklenici nastavila, kam až musí při dalším napití se vypít. Ze začátku chtěl, abych mu kontrolovala, kolik ještě musí vypít a řekla mu, kdy už může přestat. To trvalo asi týden.
 • Pak si gumičku sám posouval a pil hluboko pod rysku.
 • Asi po dalších dvou týdnech řekl, že už ji nechce a pije jako „normální“ člověk.

A proč brčko? Děti z něj většinou rády pijí, navíc si takhle jednodušeji kontrolují, kolik jim zbývá.

Jsem spokojená. Na jeho 16 kg půl litru stačí, skvělým ukazatelem je také barva moči, která už není jak pampeliškové pole.

A já? U mě je největší potíž na pití si vzpomenout. Pak už to jde… Takže piju z půllitru a počítám si vypité sklenice. Mám pořád nalito a pití na očích. Když připomínám pití synovi, napiju se také. Do oběda musim dát dvě, další dvě ve zbytku dne.

Co by ještě mohlo pomoct, když na vás tohle nezabere?

 • Domluvte se s parťákem, ať vám pití připomíná.
 • Nastavte si na mobilu upozorněnía každých 30 minut vypijte dvě decky.
 • Noste s sebou všude lahev s pitím. Je to dost otravný, navíc se plná PETka pronese, takže ji vypijete co nejdřív a máte klid.
 • Dávejte si časové limity, do kdy musíte mít vypitou sklenici (do 10 hod., do oběda…).

Námitky

 • To nebude fungovat.

Zkuste, uvidíte.

 • Budu chodit pořád čůrat.

Asi jo, obzvlášť pokud nejste zvyklí pít. Ale nebojte, není to napořád, jen dokud tělo nezjistí, že s tou vodou může taky něco dělat. To trvá pár dní. A to se dá vydržet.

Co pít

Jednoznačně vodu.

Pamatujete si na svá školní léta na cvičení v hodinách chemie? Pokusy s nasyceným a nenasyceným roztokem. V nasyceném roztoku už nerozpustíte nic, jako když si fakt hodně osladíte čaj. Když budete pít limonádu, čaj, džus, …, nikdy na sebe nenaváží ani zdaleka tolik, jako čistá voda. Navíc je bez barviv, aromat, cukru a sladidel

Kolik denně vypít

Na každé kilo váhy vypijte 0,035 ml vody. Stokilový člověk tak potřebuje 3,5 l, mně při 58 kg stačí 2,03 litru. Sportujete nebo makáte jako šrouby? Vypijte ještě víc.

Proč vodu pít

 1. Zajišťuje cirkulaci tekutin v těle(lymfa, krev, moč…) – dárci krve jistě potvrdí. Před svým prvním odběrem jsem toho moc nevypila, odběr bolel (což mě dost překvapilo, protože všichni říkali, že je to pohoda) a trval dlouho. Příště už jsem pila jak bernardýn a všechno bylo dobrý.
 2. Její nedostatekzpůsobuje bolest hlavy, ale i kloubů, šlach a vazů.
 3. Zahání hlad– ne nadarmo se říká, že hlad je převlečená žízeň.
 4. Hydratuje pleť– hezky zevnitř. Vyprdněte se na kouzelné krémy, pijte vodu. Taky umí zatočit s celulitidou.
 5. Upravuje vyprazdňování– s tím jsem nikdy problémy neměla, ale co jsem začala víc pít, získala i tato činnost úplně jiný rozměr.
 6. Upravuje krevní tlak.

Pokračovat bych mohla ještě dlouho, však to slýcháme ze všech stran.

Takže… Na zdraví!

Eva

PS: Vím, že to vůbec nesouvisí, ale už jste si zadara stáhli e-book o tom, jak si protřídit šatník a přitom mít pořád co na sebe? Klikněte TADY.