dětidomácnosthračkynávykyúklid

Když děti nechtějí uklízet – pokračování

 

Před pár dny mě navštívila kamarádka se svou dvouletou dcerkou.  Povídaly jsme a hovor se překvapivě točil kolem dětí.

„Malá vůbec nechce uklízet hračky. Nevíš, co s tím?“

Hodně jsem o tom přemýšlela a rekapitulovala, co zabralo u nás. I když je tohle hodně individuální a každé dítě slyší na něco jiného, následující tipy by mohly zabrat i u vás.

Tento článek v podstatě navazuje na jeden starší, takže jestli jste ho ještě nečetli, určitě to udělejte.

  1. O pomoc žádejte, nepřikazujte.
  2. Udělejte z úklidu návyk. Začleňte úklid do denního rytmu. My např. uklízíme před odchodem z domu a než se jde spinkat.
  3. Něčím si to zpříjemněte. Můžete přidat písničku, kterou budete mít jen uklízecí, říkejte básničku, tančete, cvičte…
  4. Udělejte z toho hru. Naše oblíbená a osvědčená je „na veverky“, kdy se každý snaží co nejrychleji sebrat co největší množství hraček a dát je do „pelíšku na zimu“. Sbíráme tedy oříšky, ale to jste se jistě dovtípili. 🙂
  5. Stanovte výzvy: „Dokážeš to uklidit dřív, než napočítám do deseti (než se vrátím ze záchodu…)?“
  6. Děti naprogramujte. Proměňte své ratolesti v robota a zadejte jim robotím hlasem úkol. Nezapomeňte mačkat příslušné čudlíky nebo natahovat klíček.
  7. Mamuta nejdřív naporcujte. Uklidit celý pokoj a všechny hračky vypadá dost děsivě a je to velké sousto. Mamuta je taky potřeba nejdříve naporcovat. Zadávejte úkoly jednotlivě: „Uklidíme auta. Teď všechny kostky…“ Rozumíme si? 🙂
  8. Vraťte se do dětství a při společném úklidu si hrajte. Autíčkům vymezte dráhu do „garáže“, panenky uložte ke spánku a řekněte jim pohádku (říkanku), můžete jim ještě vyčistit zuby… prostě si chvilku hrajte… Určitě to není tak dlouho, co jste sami byli dětmi, takže to nebude problém.

A nezapomeňte, že děti se učí nápodobou

Což by ani tak nevadilo, ale ony mají malý radary, kterými vycítí naše pravé emoce. Takže když některé činnosti děláte vyloženě nedobrovolně, děti to poznají a učí se to dělat stejně. Protože maminka a tatínek jsou polobozi. Jsou dokonalí a stejně tak dokonalí chtějí být i naše děti. Proto dělají vše přesně podle nás. Začínejte tedy u sebe…

Zkoušejte to opakovaně. To, že jste s některou hrou/aktivitou neuspěli, neznamená, že se nechytí za týden.

I když sama také chci, aby se děti naučily uklízet, aby doma pomáhaly a zodpovídaly si aspoň za své hračky, jsou to pořád jenom malé děti. Dovolme jim být dětmi… Pokaždé se prostě nezadaří.

Každý malý úspěch je ale krokem k našemu cíli – k uklizenému domovu. Netlačte na pilu, ono se to poddá. 🙂

Eva

PS: Klikněte na odkaz a zdarma si stáhněte e-book „Vyhrajte boj s přeplněným šatníkem a mějte konečně co na sebe“.