ekologie

4 důvody, proč nemáme na zahradě bazén

Rozmohl se nám tady takový nešvar… Každej druhej jouda má na zahradě bazén.

Je vedro, parno, ba až hic… málokdo chce víc, než zalézt do vody a zůstat tam, dokud se nerozmočí.

A i přesto bazén nemáme. Když teda nepočítám to malé nafukovací brouzdátko pro děti, kam se mimochodem dospělý vejde taky, jen to není na pár temp tam a zpět.

Teď tedy ty důvody:

  1. Vejde se tam fakt hodně vody. Já vím, proto si ho lidé pořizují, v louži se ochladí málokdo. Jenže v dnešní době, kdy se v parných dnech pro nedostatek podzemní vody nesmí ani zalívat a řeky jsou sjízdné jen teréňákem, to už výhoda není. Když si každý napustí svých aspoň 1000 litrů, i malá vesnička má sakra odběr. (EDIT: Byla jsem poučena, že 1000 litrů je výsměch. Bazény mají obsah cca 5000 l, ale klidně i dvojnásobek.)
  2. Voda se kazí. Zkuste si napustit vodu dejme tomu do onoho malého brouzdátka a jděte se tam podívat za čtyři dny. Nejen, že se z vodní plochy stane hmyzí pohřebiště (což mně osobně trhá srdce), ale ani voda sama nevypadá příliš lákavě. A kdo se ve stejné vodě vykoupe po čtrnácti dnech, získá čestný řád zlatého ekomaniaka a taky blba roku. A protože ve smaragdovém domácím jezírku se chce koupat málokdo, stejně jako nikdo nechce ob den vypouštět a napouštět 1000 litrů vody, používá se trošku chemky. Chlórové tablety, vločkovače, úprava pH, algicidy (to aby nerostly řasy)… Ano, je i jiný způsob než používat chemické přípravky. Kyslík, lampa, slaná voda… Děkuji vám všem, kteří jdete touto non mainstreamovou cestou.
  3. Chodíme se ochlazovat do lesa, k potoku, vyhýbáme se městu. Tady to máme trošku jednodušší. Bydlíme na vesnici u lesa, do práce přes prázdniny nechodim (jsem momentálně na rodičáku, i tak jsem ale profesně učitelka, takže o prázdninách mě v práci nikdo neuvidí – děkuji, Marie Terezie). Kdo jezdí za prací do města, do lesa může jít, až se vrátí z „civilizace“.
  4. Za vodou chodíme/jezdíme. Zabalíme sváču, ručníky a plavky, nastartujeme kočárek, dětské kolo a pěškobus, nebo auto (to když se rozhodneme pro 20 km vzdálený biotop) a za vodou jedeme. Když už jedem autem, jsme pro spolujízdu, takže bereme i kamarádky s dětmi, auto nacpem k prasknutí.

 

Chápu, že většina se mnou souhlasit nebude. Voda je tak osvěžující! Jenže tu není jen pro nás, což si ne každý uvědomuje. Vím, že nedostatek vody je globální problém a omezení bazénů to nespasí. Je to ale aspoň malý krok. Šetřit vodou se samozřejmě dá a mělo by i jinde. Je to nepohodlné, je to omezující, ale je to strašně potřebné.

Ke stažení zdarma – Omezte plasty v domácnosti

Eva