domácnostekologie

Vlastní prášek na praní za 5 minut? No problem!

Prací prášky běžně dostupné v super/hyper/mega/giga marketech jsou, jak už si mnozí uvědomují, moc hezkým chemickým koktejlem. Obsahují konzervanty, aromata, plnidla atd., která způsobují mimo jiné kontaktní dermatitidu (pupínky), dráždí kůži, oči, některé jsou dokonce rakovinotvorné nebo zasahují do DNA. A to nechcete.

Řešení je na dosah – můžete kupovat eko prášek, nebo si jej za zlomek ceny udělejte doma. Je to ekologické, ekonomickéjednoduché. Možností je několik, všechny vám zaberou míň času než cesta do obchodu, slalom uličkami, stand up párty u pokladny a cesta domů. Ingredience vám stačí dvě tři. A co teprve pocit, že jste si udělali vlastní prášek na paní!

Jste zvědaví? 🙂

Jdeme na to

1. mýdlový sliz

(Pro mě složitější varianta, ale spousta lidí na něj nedá dopustit.)

Název je lehce odpudivý, ale doslova vystihuje výsledný produkt. Neobsahuje optické zjasňovače, bělidla atd., není tedy tak dokonalý jako prášky z obchodu a většinou to chce chvilku experimentovat, než vychytáte všechny mouchy. Vliv na výsledek má tvrdost vody, množství prádla v pračce, druhy skvrn… Místo aviváže je dobré přidávat ocet – aby se nezanášela pračka mýdlem, nebo jí jednou za čas prohnat na 60 litr octa.

S gelem jsem začínala. Později mi příprava přišla zdlouhavá a nebavila mě, tak jsem přešla na sypký prášek. Gel je ale perfektní na umyvadlo, vanu atd. Stačí ho jen hadříkem nanést, chvilku nechat působit, pak umýt a spláchnout.

Nachystejte si:

  • Mýdlo na praní (Jelena, Lanzu, Almawin…) – 175 g
  • Krystalickou sodu – 150 g
  • Kýbl na 10 l
  • Horkou a teplou vodu

Postup:

Mýdlo nastrouhejte, smíchejte s litrem horké vody a míchejte, dokud se nerozpustí. Přidejte sodu a zase míchejte a míchejte do úplného rozpuštění. Dolijte teplou vodu, aby byl 10l kýbl plný.

Hotovo. 🙂

Během stydnutí bude roztok měnit konzistenci a bude slizovatět, až z něj bude super gel. Můžete ho nechat v kýblu a zakrýt víkem, nebo nalít do prázdných plastových obalů.

Možné komplikace:

Je moc řídký? Máte moc vody. Je moc hustý? Máme málo vody – rozřeďte trochou teplé vody. Pokud máte tvrdou vodu, bude to chtít víc sody, jinak gel špatně pere. Když je ale sody naopak příliš, prádlo začne šednout. Jo, je to trochu alchymie…

Protože gel neobsahuje bělidla a zjasňovače, k bílému prádlu určitě přidávejte perkarbonát sodný (obecně se přidává 1 lžíce do dávkovače pračky. My máme dost tvrdou vodu, přidávám 2–3.) Ten se během praní rozkládá a uvolňuje kyslík, který prádlo hezky vybělí. Funguje při teplotách od 60 °C. Pro nižší teploty je potřeba přidat TAED – aktivátor, stačí koncentrace 5 %. Můžete koupit už i namíchanou směs (např. zde). Kdybyste perkarbonát nepřidávali, bílé prádlo by krásně zežloutlo. Dobrá zpráva je, že tento stav není neměnný, stačí párkrát vyprat s PS a je po problému.

Do perkarbonátu můžete prádlo namáčet před praním, když je hodně zaneřáděné. 😀

Dávkujeme cca 300 g do bubnu – asi jeden větší kelímek od jogurtu.

2. sypký prášek

Jednodušší variantou je sypký prášek. Suroviny jsou stejné, jen postup je jednodušší.

Připravte si:

  • Mýdlo na praní – 100 g
  • Sodu na praní práškovou – 400 g, nebo krystalickou – 1000 g

Postup:

Mýdlo nastrouháme (nebo rozmixujete v mixéru, když jste líní jako já) a smícháme se sodou v poměru 1 : 4 v případě práškové sody, 1 : 10 u krystalické. Hotovo. Někam ho zavřete a je to. Dávkujeme cca jednu dvě lžíce na buben. Opět platí doporučení pro bílé prádlo – přidávejte perkarbonát sodný (1–3 lžíce podle tvrdosti vody), aby bílé zůstalo. Také krásně vybělí většinu skvrn.

Počítejte také s tím, že prádlo nebude vonět na hony daleko. Ze začátku vám to pravděpodobně bude vadit, až si ale po čase odvyknete na chemické vůně, bude pro vás průchod uličkou s drogerií v obchoďáku synonymem pro pomalou a bolestivou smrt. Vaše prádlo naopak bude jemně vonět mýdlem, sluníčkem a čerstvým vzduchem.

Prášek určitě vyzkoušejte. A protože o oblečení je potřeba pečovat i jinak než jen tím, že ho vypereme, mám pro vás e-book „Vyhrajte boj s přeplněným šatníkem“, který si zdarma stáhněte TADY. S ním všechno své oblečení projdete kus za kusem, protřídíte a uložíte zpět tak, že budete žasnout nad vlastní dokonalostí. 🙂