domácnostúklid

Jarní úklid – potřeba, nebo přežitek?

Dost pravděpodobně máte ze svého dětství uchovanou vzpomínku na jarní úklidy. Všechno vyndat, otřít a narovnat zpět. Oblečení vyřadit to, z čeho se už vyrostlo. Dělá se to tak už několik generací, netroufám si odhadnout, kdy to začalo. Předpokládám ale, že ještě v dobách, kdy bylo lidstvo napojené na přírodu. Stačí se podívat na chování všech zvířat v tomto období a nemusíme mít další otázky.

Jarní úklid dělaly naše maminky, jejich maminky, jejich maminky…

Dnes už ale nestačí jen všechno omýt a vrátit tak, jak to bylo. Žijeme v době přebytků a materiální hojnosti. Věci si kupujeme, aniž bychom je potřebovali, dárky dostáváme při každé příležitosti. Všechno se nám to doma kupí a než abychom se jich zbavili, pořizujeme další a další úložné prostory. Sháníme větší byty, protože potřebujeme spoustu místa na všechny naše věci.

Věci nás zavalují, péče o ně nám bere náš drahocenný čas, stojí nás peníze.

Je tedy nejvyšší čas začít dělat jarní úklid trochu jinak.

Jarní úklid jinak

  1. První část je stejná – všechno musí ven. Doporučuji ale postupovat postupně, po „odděleních“. Jestliže vyndáte všechny věci, které doma máte, patrně vás přepadne panika, zoufalství a absolutní nechuť se do toho dál pouštět.
  2. Věci zkontrolujte a roztřiďte. Zbavte se všeho, co nemáte rádi, co je rozbité (nebo to nechte opravit), co nepoužíváte. Všeho, s čím máte spojené negativní emoce. Odstraňte nechtěné dárky.
  3. To, co prošlo sítem a co bude i nadále setrvávat ve vašem životním prostoru, uložte. Jestli jste spokojení s tím, jak to bylo, nechte to tak. Jestli vám ale původní uložení věcí nevyhovuje, změňte to. Ukázkovým případem je oblečení. Bortící se hromádky, kdy stejně nosíte jenom to, co je navrchu, fungují málokomu.  Tipy a inspiraci najdete v e-booku, který je věnovaný čistě oblečení a který si můžete zdarma stáhnout (TADY).

Úklidové výzvy

Také se vyrojila hromada Výzev, které nám mají pomoct zbavit se nepotřebných věcí a trochu uvolnit a provzdušnit náš životní prostor. Jednou z nich je např. 27 x 27. Spočívá v tom, zbavit se každý den 27 věcí, 27 dní po sobě. Znám spoustu lidí, kterým to vyhovuje. Nastartuje je to, ukáže jim to, že to jde. Že si to doma můžou udělat hezké a že není potřeba žít obklopeni hromadami nepotřebných věcí. Když člověk denně nachází další a další věci, kterých se může zbavit, teprve tehdy si častokrát uvědomuje, kolik má nepotřebných věcí.

Mně osobně vyhovuje víc metoda několika malých smrští. Jeden den udělám kuchyni, jeden dětský pokoj… Vyřadím vše, co tam už mít nechci a co tam z nějakého důvodu být nemá.

Závěrem si tedy troufám říci, že jarní úklid potřebujeme víc než kdy dřív. Ne kvůli špinavým oknům a pavoukům za skříní. Ale proto, abychom nezůstávali zavalení věcmi, které nepotřebujeme a kterých máme plné domovy. Ať už se tedy rozhodnete pro jakoukoliv variantu, nebo si najdete svou vlastní, dejte se do toho. Neotálejte. Jaro je za chvilku pryč.